Гепатопротекція

Гепатит С — підступний, але виліковний

Укр
Гепатит C — захворювання печінки, викликане відповідним вірусним збудником. Ступеня перебігу патології — легка, важка, форми — гостра, хронічна. Живе гепатит від декількох тижнів до десятків років. Інфікування відбувається через кров — в клініці під час переливання, при вживанні ін’єкційних наркотиків, виконанні стоматологічних, манікюрних маніпуляцій.
У світі гепатит С є у 71 млн. чоловік, на тлі хронічної інфекції може розвиватися рак печінки, цироз.
Із застосуванням противірусних препаратів виліковується більше 95% пацієнтів. Вакцини поки що немає, але ведуться її активні розробки. Вірус гепатиту С має численні генотипи, їх розподіл носить регіональний характер.

Шляхи зараження

Вірус гепатиту C передається тільки через кров при:
● вживанні ін’єкційних наркотиків в разі використання загального шприца;
● переливанні крові, заборі аналізів в клініках;
● проведенні оперативних втручань.
Від інфікованої матері до дитини вірус теж передається, але відбувається це нечасто. Те ж можна сказати статевих контактах. Побутове зараження виключено.

Симптоми

Інкубаційний термін для гепатиту С – від 2 тижнів до півроку. Після первинного інфікування у ¾ пацієнтів симптоматика відсутня.
Решта переносять вірус гірше і скаржаться на:
● високу температуру тіла;
● втома;
● блювоту, нудоту;
● зниження апетиту;
● болю в животі;
● потемніння сечі;
● сірий кал;
● ломоту в суглобах;
● жовтяницю.
У будь-якому випадку потрібна точна діагностика і диференційний аналіз. Найточніші результати дає перевірка крові на гепатит С.

Діагностика

Інфекція діагностується в два етапи. Перший — серологічний скринінг на антитіла. Якщо вони виявляються, застосовується метод ампліфікації нуклеїнових кислот і тестування рибонуклеїнової кислоти з метою підтвердження хронічної інфекції. Окремо перевіряється стан печінки — чи є цирозні, фіброзні ураження. Точні результати дають неінвазивні тести, біопсія.

Робиться тест на генотип — у вірусу гепатиту С їх 6. Найчастіше генотип один, але зустрічаються і множинні зараження. Ступінь пошкодження печінки з даними про генотип вірусу враховуються при ухваленні рішення про проведення лікування, способі ведення хвороби. Чим раніше був поставлений діагноз, тим більш швидким і ефективним буде лікування.

Терапія

Гепатит C лікувати потрібно не завжди — при хорошій імунній реакції інфекція припиниться, у деяких людей з хронічною формою пошкодження печінки не відбувається взагалі. Лікування гепатиту С існує, постійно з’являються нові ефективні та безпечні препарати (перелік побічних ефектів при їх застосуванні мінімальний). Стратегія дій визначається з урахуванням тяжкості, характеру перебігу захворювання.
Обов’язково потрібно відкоригувати харчування — дієта передбачає мінімальний вміст тваринних жирів, вуглеводів, велика кількість білка, клітковини. Для печінки корисні фрукти, овочі, горіхи, зелень. Вводите в раціон також сухофрукти, мед, некислий сир, молоко, йогурт без добавок, дієтичне м’ясо, рибу, боби. Масла льону, оливкове, кунжутне, обліпихи (головне не вершкове). Намагайтеся пити достатньо води, трав’яних відварів, завжди снідайте і не наїдайтеся перед сном.

Профілактика

Хоча вакцини від гепатиту С немає, є дієві способи зниження ризиків зараження:
● не застосовувати загальні шприци, голки;
● не використовувати особисті речі, які можуть бути в контакті з кров’ю (бритви, зубні щітки, пр.);
● не робити манікюр, татуювання, пірсинг в неперевірених місцях.
Важливі своєчасні тести донорської крові, нормальна гігієна рук, навчання персоналу клінік навичкам безпечної роботи з інструментом. Інфіковані особи (вторинна профілактика) повинні отримувати допомогу за варіантами лікування, можливість проходження імунізації вакцинами від гепатитів А і В типу. Потрібен також регулярний моніторинг для раннього діагностування хронічних патологій.

Підтримуюча терапія поліпшить якість життя, подарує хороше самопочуття. Наприклад, амінокислотний комплекс Бетаргін ефективно очищає кров, виводить токсини, прискорює клітинну регенерацію органу. Його можна застосовувати в складі комплексної терапії гепатитів разом з іншими препаратами. Добавка підходить дорослим і дітям старше 3 років, допомагає швидко відновлюватися після захворювань.