Метаболічні порушення

Порушення ліпідного обміну

Укр
У цьому матеріалі ми поговоримо про те, що таке жировий обмін, як проявляються і чим можуть бути небезпечні його порушення. Захворювання, пов’язані з проблемним метаболізмом ліпідів, складають велику групу. У неї входять:
  • цукровий діабет;
  • атеросклероз;
  • ожиріння.
У запущених ситуаціях на тлі порушень метаболізму може розвиватися ішемія, інсульт, інфаркт, інші ускладнення.

Ліпідний обмін: поняття, види, причини порушень

Під жировим обміном мається на увазі сукупність процесів, пов’язаних з всмоктуванням, переварюванням нейтральних жирів, продуктів розпаду ліпідом в шлунково-кишковому тракті. Відповідає він за проміжні результати обміну жирних кислот, жирів, їх виведення з організму. Холестерин переносять молекули ліпопротеїни. Їх типи:
  • хиломікрони;
  • ліпопротеїни дуже низького ступеня щільності (ЛПДНЩ);
  • низької щільності (ЛПНЩ);
  • високої щільності;
  • проміжної щільності (ЛППП);
  • простий липопротеин (а).
Зміст тригліцеридів, холестерину, фосфоліпідів в частинках різне. ЛПНЩ — головні переносники холестерину всередині клітин. З ростом кількість елементу пов’язаний розвиток атеросклеротичних судинних уражень. Ліпопротеїни високої ступені щільності сприяють виведенню холестерину в печінку для подальшої утилізації. Головний спосіб діагностики — аналіз крові на загальний холестерин. Кількісне визначення білків допомагає уточнювати діагнози, оцінювати ризики виникнення патологічних змін судин серця. Значення молекулярно-біологічних методик оцінки ліпідного статусу в останні роки помітно зросла.
Порушення ліпідного обміну зазвичай стає наслідком нестачі панкреатичної ліпази, зниження виділення жовчі, порушення функцій кишкового епітелію. Інші причини патології — жовтяниця, панкреатит, ваготомія, променева хвороба, синдром Уиппла. Для успішного одужання потрібно усунути первинні чинники розвитку патології і наслідки їх впливу на організм.

Профілактика розвитку і терапія порушень

Лікування порушеного обміну жирів передбачає усунення фізіологічних причин встановлені розлади. Потрібно прибрати чинники, які призвели до появи проблеми, і відновити нормальний метаболізм. Важливо дотримуватися дієти — обмежити жирне, солодке, при виснаженні збільшити вміст вуглеводів, жирів, але поступово. Бажано, щоб дієту призначав лікар після обстеження і з урахуванням всіх індивідуальних особливостей організму пацієнта. При ожирінні обов’язкові адекватні фізичні навантаження. Якщо поліпшень не спостерігається, зверніться до ендокринолога.

Головні заходи профілактики проблем з жировим обміном — здоровий спосіб життя, достатня фізична активність. Будьте уважні до свого здоров’я — так, від порушень ліпідного метаболізму не вмирають, але патологія негативно впливає на самопочуття, загальний стан здоров’я, може викликати розвиток серйозних системних патологій.