Гепатопротекція

Які потрібні аналізи для скринінгу печінки

Укр
Печінка – головний фільтр людського організму, при засміченні якого починаються різні проблеми. Жовтизна шкіри і білків очей – тільки основні симптоми патологій. Щоб напевно сказати, що з вашої печінкою і чи потрібно вживати заходів, пройдіть специфічний скринінг. Коли, кому, навіщо він потрібен, і які аналізи в себе включає, далі.

Коли перевіряти печінку

Робити скринінг життєво важливих органів і систем потрібно регулярно.
Пройдіть позапланову перевірку при виявленні наступних можливих ознак дисфункції органу:
● тягнущіє болі у правій руці;
● здавленість в районі печінки;
● поколювання в животі при різких нахилах, піднятті важких предметів, чханні, сильному сміху;
● посилення дискомфорту в правому підребер’ї після вживання жирної важкої їжі;
● неприємний смак у роті.

Перші функціональні зміни органу покаже вже УЗД – якщо печінка збільшена в розмірах, потрібно негайно вживати заходів. Також на зростання органу вказує візуальне випирання живота, якщо людина не товстіла – особливо помітно це у худорлявих людей. Втрата ваги йде стрімко, людина відчуває відразу до звичної, навіть улюбленої їжі.
Також багато пацієнтів скаржаться на синдроми астенії – стомлюваність, сонливість, слабкість, дратівливість. Якщо концентрація аміаку в крові збільшується до критичних позначок, імовірна печінкова гіперамоніємія.

Жовтяниця – теж основний симптом патології печінки, а точніше комплекс симптомів. Він виражається як жовтушність шкіри, слизових, білків очей, темне забарвлення сечі, свербіж і лущення шкіри, озноб, кісткові і суглобові болі. Причина пожовтіння – перевищення концентрації в крові жовчного пігменту білірубіну. У нормі він виводиться з організму сам, поява побічних ефектів не викликає. Якщо в тканинах білірубіну накопичується більше, ніж можна і потрібно, шкірні покриви набувають характерного жовтий тон.

Навіщо це робити і що скринінг печінки показує

  • Факт і ступінь захворювання
  • Наявність, ступінь гістологічних структурних змін на рівні клітин (цирози, фібрози)
  • Уровень дисфункції
  • Специфічні захворювання печінки – аутоімунні, вірусні гепатити, жирові гепатози

Що здавати

Для перевірки печінки здається біохімія крові – дослідження, яке спрямоване на оцінку якості функціонування органів, систем організму з урахуванням даних про швидкостях, характер, кінцевих продуктах метаболізму. Патологічні стани організму в цілому і печінки зокрема відображаються в поточних параметрах біохімії крові, показують ступінь розбіжності з нормою – то є референсними значеннями. Число досліджуваних біохімією показників може бути різним – від 6 до 15.
Здавати кров потрібно тільки натщесерце – прийом їжі може спотворити дані скринінгу. Води трохи випити потрібно, алкоголь під суворою забороною, куріння вкрай небажано протягом 12 годин до забору аналізу. «Скасуйте» спорт, стреси, вітаміни, лікарські препарати (якщо це можливо).
Інші актуальні методи оцінки стану, здоров’я, структурних змін печінки припускають обробку ряду показників. Серед них значення α2-метаглобуліна, аполіпопротеїну, білірубіну, глюкози, АСТ, АЛТ, тригліцеридів, ін. Але самі по собі перевищені маркери в даному випадку можуть вказувати на різні проблеми – наприклад, захворювання судин, серця. Тому підхід для точної постановки діагнозу повинен бути комплексним.
Якщо захворювання печінки носить аутоіммунну або вірусну природу, це проявиться наявністю антитіл в крові. Здавайте тексти на антитіла до класів IgG та IgM вірусних гепатитів А, B, C, D, G, E, визначення РНК, ДНК (якість, кількість) вірусів методом ПЛР. На здачу антитіл лікар зазвичай направляє пацієнтів з поганою біохімією.
Будьте уважні до свого здоров’я, при появі тривожних симптомів без зволікань звертайтеся до лікаря. Здати кров на скринінг печінки можна в будь-якій державній і приватній лабораторії. Починають завжди з стандартного біохімічного аналізу, при необхідності лікар направить вас на більш складне обстеження.