Ацетон у дітей

Дієта при ацетонемічному синдромі

Укр
Ацетонемія — патологічний стан організму, для якого характерно підвищений вміст кетонових тіл в сечі. З’являється характерний різкий запах ацетону, може виникати періодична блювота (особливо часто вона турбує в дитячому віці). Дієта при підвищеному ацетоні є головним способом лікування — правильне харчування прискорює відновлення.

Причини розвитку синдрому

Виділяється цілий набір факторів, які можуть провокувати ацетонемічний синдром. До них відносять алергії, стреси, травми, інфекції, але ще частіше вміст кетонових тіл різко зростає в результаті неправильного харчування. Якщо в раціоні багато жирної їжі, консервів, ризики прояви ацетонемії збільшуються в рази. У зоні ризику маленькі діти, оскільки дорослий організм є більш стійким і відносно спокійно переносить подібні харчові навантаження. Як правило, коли дитина починає рвати нападами, батьки можуть згадати, що він їв в недавньому часі, і точно визначити причину проблеми.

Що робити

Після початку нападу потрібно відрегулювати питний режим. Якщо багато відразу пити не виходить через блювоту, можна давати по столовій ложці води. Дітям педіатри рекомендують готувати розчин регідрону, буде корисний він і для дорослих (але для дитини разова доза становить столову ложку, а для дорослого кілька ковтків). Препарат зупинить зневоднення, втрату електролітів. Можна замінити регідрон мінеральною водою, з якої попередньо випускаються гази. Непогано допомагає при кризі компот із сухофруктів.
Коли блювота сильна, лікарі рекомендують відмовлятися від їжі взагалі. У міру поліпшення стану в раціон вводять дієтичні хлібці, житні сухарі. Продовжуйте вживати соляний розчин, пийте не менше 2 л води на день. Добре допомагає при аценотоміі рисова каша або відвар з крупи. Кашу робіть рідку, подрібнюйте на блендері. Сіль, масло, спеції не використовуйте.

Поступово в раціон вводять печені яблука, перетертий картопляний суп з рисом. Цибулю, моркву при приготуванні страв використовувати можна, але без пасерування на рослинній олії. Суворої дієти потрібно дотримуватися перші п’ять днів, далі орієнтуйтеся по самопочуттю. Якщо стан поганий, потрібно багато часу на відновлення. Також на одужання впливають причини, які спровокували ацетонемія. Раціон розширюйте поступово за рахунок овочевих супів без засмажкою, відвареного м’яса. Боби, гриби під забороною будуть тривалий час. Жирні сорти м’яса на час потрібно буде виключити, то ж саме можна сказати про рибу. М’ясні продукти рекомендується відварювати і подрібнювати на блендері. Сир їсти можна, а ось молоко пити небажано.
Картопля, пасту, тушковані овочі теж на час виключають. Вершкове масло дозволено, але до 30 г на добу. Каші — вівсянка, рис, гречка, ячка, кукурудза. Їх готують на воді, можна додавати трохи молока. Гостре, копчене, смажене, жирне прибирають повністю — ці страви можуть спровокувати черговий напад. Приправи, спеції виключають з раціону до повного відновлення. Оскільки до складу напівфабрикатів входить багато побічних продуктів, їх теж на час прибирають зі столу. Хліб — тільки черствий, в невеликих кількостях, що не здоба, випічка. Печиво — вівсяне або галетне.
Фрукти можуть викликати здуття живота — сурових обмежень в плані їх вживання немає, але зайва обережність не зашкодить. Оптимальна кількість прийомів їжі на добу — 6.

Профілактика

Головний спосіб профілактики ацетонемії — виключення з раціону продук-тів, здатних викликати напади. Відмовтеся від жирних наваристих супів, гастрономії та інших потенційно небезпечних продуктів, сухариків, чіпсів. Голодувати довго не можна, особливо перед великими застіллями.
Пити потрібно багато — морсів, компотів, води без газу, трав’яних відварів. Потурання допустимі, але вони не повинні носити регулярний характер.