Астенічні стани

Астенія: синдром, лікування

Укр
Втома — нормальний стан організму, який протягом певного часу змушений був випробовувати підвищені навантаження. Проблеми починаються не з появою втоми як такої, а тоді, коли вона стає хронічною. Астенія — це і є синдром хронічної втоми, стан розвивається поступово, після звичайного відпочинку або сну не проходить.

Опис захворювання

Давайте розберемося, що таке астенія. Астенічний синдром — серйозне психопатологічний стан, який супроводжується такими симптоми:
 • зниження рівня бадьорості;
 • активності;
 • млявість;
 • проблеми зі сном;
 • вегетативні розлади;
 • емоційна нестабільність.
Людина може перебувати в розбитому стані або бути перезбудженим, дуже погано переносить гучні звуки, інші зовнішні подразники. Астенію потрібно відрізняти від звичайної втоми, яка, навіть дуже сильна, проходить після повноцінного відпочинку.
Синдром розвивається в результаті підвищених емоційних, розумових навантажень при нестачі фізичної активності. У дітей такий стан називають астенічним неврозом. Дошкільнята і школярі астеники можуть бути дратівливими і млявими одночасно, скаржаться на головні болі, поганий апетит, м’язову слабкість. Причини розвитку синдрому у дітей такі ж, як у дорослих.
Астенія може бути реакцією на стрес, захворювання, тобто мати функціональний характер. У зоні ризику люди з ендокринними патологіями, виснаженої ЦНС. Частіше хронічна втома розвивається після інсультів, судинних захворювань, дегенеративних змін. Гостра астенія — результат стресових подій, хронічна має органічний характер, пов’язана з певними процесами в мозкових відділах.

Чому стан потрібно лікувати

Різкі перепади настрою, постійна втома, зниження здатності вирішувати інтелектуальні завдання, психічні порушення, вегетативні розлади — це тільки основні симптоми астенії. Небезпека синдрому полягає в тому, що він може з гострої форми перейти в хронічну і викликати важкі органічні зміни в мозковій діяльності, депресію, наростаючу тривогу, фобії. Якість життя різко знижується, людина починає відчувати провину без особливих причин, засуджувати себе, втрачає здатність отримувати задоволення від життя.

Діагностика

У постановці діагнозу нерідко виникають складнощі, оскільки аналогічні симптоми мають деякі інші захворювання. Втома довгий час людина може не визнавати, оскільки в суспільстві діє культ постійної активності і життєрадісності. Щоб перевірити здоров’я і встановити точну причину проблем, потрібно пройти обстеження у широкого переліку фахівців — від терапевта до невролога і інфекціоніста.

Лікування

Важливо нормалізувати режим праці і відпочинку, причому не тимчасово, а постійно. Дієта повинна бути збалансованою, містити необхідні для здоров’я мікроелементи. З лікарських препаратів при астенії показані:
 • вітаміни;
 • мікроелементи;
 • адаптогени;
 • ноотропи.
 • Пам’ятайте, що лікування може призначати тільки лікар.